Как да съхранявате влакната си?
Има различни начини за съхранение на риболовните влакна, които понякога са доста спорни и противоречиви. Някои ги прибират в хладилника, други ги оставят на шпулата на макарата, но ги прибират в някой тъмен шкаф или някъде на тъмно. Трети изобщо не полагат специални усилия за тях, а ги остават в "пълна бойна готовност". Каквото и да правите с тях периодичната им смяна е препоръчителна, така де, да чакаш цял ден за един удар и... то влакното да се скъса е доста неприятно. За мен лично влакната трябва да се съхраняват на по-сухо място със стайна температура (по възможност на по-хладно) и без пряк контакт със светлина. Също при закупуване на такива препоръчително е да внимаваме какво избираме (подходящи килограми, надежден производител и вид на риболов).
Какви куки да използваме - с или без контра?
На всички е известно, че куките с контра гарантират по-голям шанс за изваждане на рибата при закачане. Рибата лапа стръвта, засича се и частта, в която се е закачила остава между ухото на куката и контрата. Така тя значително по-трудно би се откачила, поради "капана", в който попада. За пример, че контрата върши добра работа, можем да дадем с факта, че като забием такава кука в дреха или кожа, после не можем да я извадим лесно.
Обаче, ако за нас по-важна е самата риба и личната и безопастност, е препоръчителна куката без контра, защото тя значително "щади" рибата при ваденето и от водата и на куката от устата и. Разбира се, така по-лесно уловът ни може да избяга.
Независимо каква кука използвате, ако сте загрижен за бъдещето на хобито, ще намерите начин да не нараните улова.